Osalemisvorm

Edu ja Tegu ettevõtlikkuskonkursi võitjad selgusid 27. novembril 2018. aastal Tallinnas Kultuurikatlas toimunud finaali tulemusena.

7-10-aastaste õpilaste sotsiaalse teo kategoorias:
• võitsid I koha Rakvere Gümnaasium 3.a ja 4.a klassi õpilased, kes kaunistasid oma koolimaja esise lilledega projekti „100 lille, 100 sõpra“ käigus;
• said II koha Tapa Gümnaasiumi 4.a klassi õpilased Naistevälja kivikalmete korrastamise eest, mida tehti Pärandivaderite projekti raames;
• sai III koha sai Jõhvi Vene Põhikooli 4.c klassi poiss Dmitri Šaronov, kes meisterdas oma koduaeda ja ka naabritele linnupeletajad.

Äritegude kategoorias osutus nooremas vanusegrupis parimaks Jõhvi Vene Põhikooli 4.c klassi õpilane Emili Matjušenko, kes valmistas plastikust helkureid.

11-15-aastaste õpilaste sotsiaalse teo kategoorias:
• võitis I koha Võru Kreutzwaldi Kooli 7.b klass, kes kostab, harjutab ja esitab luulekavasid;
• II kohale tuli Rakvere Gümnaasiumi 5. ja 2. klassi õpilaste ühiselt korraldatud loterii Rakvere Haigla lasteosakonna toetuseks;
• III koha said Pärnu Rääma Põhikooli õpilased Ketter Hiiemäe, Rihard Järvesaar, Remo Raiesmaa, Joonas Leemet, Häli Palmiste ja Karl-Joosep Raudkivi koguperemänguga „Ettevõtlikud nutimunad“.

Äritegude kategoorias pälvisid keskmises vanuserühmas:
• I koha Valga Põhikooli 9. klassi õpilased Morris Tann, Janely Rein ja Rasmus Susi oma toodetud meevõidega;
• II koha A. Haava nim Pala Kooli õpilased Urmet Kaur, Rasmus Lille ja Henri Põld kohalikust puidust valmistatud Memo kelladega;
• III koha TERA Peedu Kooli õpilane Pauliina Luure oma Paula poega.
• Eriauhinna parima teenuse müügi eest sai Türi Põhikooli õpilane Kirke Perillus, kes pakub mängujuhtimise teenust.

16-26- aastaste õppurite sotsiaalse teo kategoorias:
• võitis I koha viie gümnaasiumiõpilase – Katarina Raud, Anastasia Beljajeva, Anna Aron, Silvaliis Karu ja Greete Kõrvel – projekt vaimse tervise probleemide teadvustamise teemal Ma ei ole uhhuu;
• II koha sai Läänemaa Ühisgümnaasiumi õpilaste Maria Palgi ja Rasmus Valdmani loodud kaardimäng Mälukas, mille teemaks on noortele uimastite kahjulikkuse teadvustamine;
• III koha said Changemakers Academy ning üliõpilased Erkki Kuber, Dan Tõnus, Samuel Vard ja Andrei Sadovoi, kes korraldavad sotsiaalsetele ettevõtetele turundusideede loomise konkursse.
• Finanatsgeeniuse eriauhinna pälvis Kristiina Saaron Valga Gümnaasiumis UNESCO koolide võrgustiku raames loodud kinoklassi Avasilm sisseseadmise eestvedamise eest.
• Parima esitluse eriauhinna said Nõo Reaalgümnaasiumi õpilased Danvar Lendre ja Mattias Laos liikumissarjade korraldamise eest.

Äritegude kategoorias võitsid vanemas vanuserühmas:
• I koha Tallinna 21. Kooli õpilased Merilin Priilinn-Türk, Triin Mänd, Bert Palts ja Kristjan Pekk, kes toodavad Best Ice Kalevi kommidega jäätist;
• II koha said Põlva Gümnaasiumi õpilased Hanna Maria Laane, Evar Valentin Pereseld ja Katrin Piirimaa Meerikunno rabajärvest pärit rabavee toonikuga;
• III koha said internetikeskkonna „Eesti tooted maailma“ loonud Hugo Treffner Gymnasiumi õpilased Brandon Undrus, Siim Kokkota, Maru Arukask, Anette Gertrud Pello ja Triinu Amboja.

 

Vaata fotogaleriid Facebookist! 

 

TV KLIPP

POSTER (A2, trükivalmis, pdf 30mb)

Poster nr 1
Poster nr 2
Poster nr 3

FLAIER (A65, trükivalmis, 5mm bleed, 3-5mb)

Eestikeelne, esikülg
Eestikeelne, tagakülg

Venekeelne, esikülg
Venekeelne, tagakülg

ajaleht_edu_1-12_final

Loe Edu ja Tegu erilehte, 04.05.2018 

 

Konkurss algab 29. jaanuaril 2018.

Tööde esitamise tähtpäev on 14. september 2018.

Finalistid kuulutame välja oktoobris 2018 siinsamas kodulehel. Kõikide finalistidega võtame ka eraldi ühendust e-kirja ja/või telefoni teel.
Finaliste ootame oma töid esitlema novembri alguses 2018. Täpse aja ja koha teatab žürii oktoobris, kui võtab finalistidega ühendust.
Auhinnagala toimub novembri lõpus. Täpne toimumise kuupäev, koht ja kellaaeg avalikustatakse oktoobris 2018 siinsamas kodulehel.

See võib olla ettevõtlus klassikalises mõttes ehk äritegu, kus osaleja pakub omaloodud teenust või toodet ja keegi ostab seda. Aga see võib olla ka sotsiaalne tegu, mis aitab lahendada mõnda kogukonna, linna, valla või riigi probleemi.

Oluline on, et tegu oleks uudne ja väärtuslik ning eluline ehk inimestel oleks seda ka tegelikult vaja.

Idee peab olema konkursi tööde esitamise ajaks osaliselt või täielikult ellu viidud.

Konkursist ootame osa võtma 7–26aastaseid õppivaid lapsi ja noori. Osaleda võib ka üksi, ent meeskonnatöö eest saab lisapunkte. Meeskonda saab moodustada mitmeti, kaasates näiteks oma sõbra(d), venna või õe, klassi- või kursusekaaslase jne. Oluline on, et ka teised meeskonnaliikmed oleksid 7–26aastased.

Sinu idee on registreeritud!

Konkursile võib esitada ka mitu tööd, tähtpäev on 14. september 2018.

Finalistid kuulutame välja oktoobris 2018 siinsamas kodulehel. Kõikide finalistidega võtame ka eraldi ühendust e-kirja ja/või telefoni teel.
Finaliste ootame oma töid esitlema novembri alguses 2018. Täpse aja ja koha teatab žürii oktoobris, kui võtab finalistidega ühendust.
Auhinnagala toimub novembri lõpus. Täpne toimumise kuupäev, koht ja kellaaeg avalikustatakse oktoobris 2018 siinsamas kodulehel.

Liina Pissarev

Kampaania koordinaator

liina.pissarev@ut.ee

Mõned ägedad vihjed, missugustele ideedele on Eesti noored jõudnud:

Kolm Viimsi noort alustasid õpilasfirmaga, mis on jõudnud innovaatilise ja uudse lahenduseni — magnetilised saunalinad.

Õpilasfirma asutasid noored 2016. aasta sügisel ning alates sellest on nad hoogsalt tegelenud brändi loomisega, tootedisaini arendamisega ja ideaalse toote loomisega. Magnetic Toweli taga on kolm noort ettevõtjat: Bo Aaron Kooser (tegevjuht ja disainer), Karl Kibuspu (turundus- ja kommunikatsioonijuht) ja Paul Siht (müügi- ja tootmisjuht). Noored on Viimsi Keskkooli ja Pirita Majandusgümnaasiumi õpilased ning on võtnud eesmärgiks tuua turule midagi uudset ja huvitavat, kuid samas lahendada igavene saunalina probleem

Mullu olid “Ringvaates” külas õpilasfirma Leivapoisid loojad Raul Esko ja Julius Tarand, kes on hakanud tootma nostalgilist leivasuppi.

Toote looja Raul Esko tõdes, et idee leivasupi purkipanekuks tuli vanaemalt. “Tema leivasupp on selline, mida tahaks alati teisegi kausi võtta,” sõnas ta ja kinnitas, et üheks põhjuseks, miks leivasuppi tootma hakata, oli see, et pakkuda tänapäeva noortele vanu häid vanaema magustoite. “Praegused noored on üles kasvanud säilitusaineid ja suhkrut täis toodetega,” tõdes Esko.
Õpilasfirma Leivapoisid tootevalikus on tänaseks kolm erinevat leivasuppi: õunte ja meega, rosinate ja kaneeliga ning ka vegan-versioon roosuhkruga. “Õige retsepti väljatöötamine võttis aega lausa üle kuu aja,” ütles toote üks loojatest Julius Tarand.
Ühe leivasupi purgi hinnaks saab neli eurot. “Meie kampaania on see, et kui osta kolm tükki, siis saab kümne euroga,” kinnitas Tarand ja lisas, et praegu müüvad nad enda toodet laatadel, kuid õige pea võib see jõuda ka poelettidele.

Õpilasfirma teeb vanadest Õhtulehtedest kotte

“Ühest lehest saab ligikaudu 5-6 kotti,” teatab Viimsi õpilasfirma TrippyHippy reklaami- ja turundusjuht Rea Rikko ning lisab, et Õhtulehest ühe paberkoti valmistamiseks kulub keskmiselt 10-15 minutit.

“Natuke enne meie esimest laata mõtlesime üheskoos, et tahame klientidele toote müüa pakituna,” räägib Rikko ning toonitab, et kilekotid olid kohe välistatud, sest TrippyHippy propageerib keskkonnasäästlikust.

“Samuti tundus paberkott igav ning ühel hetkel tuli meile idee valmistada ajalehtedest kotid. Kuna minu endal leidub kodus palju ajalehti ja olen ise varasemalt kasutanud neid ka õpikute ümber, siis mõtlesin, et miks mitte meisterdada sellest midagi,” mainib õpilasfirma esindaja.

 

Õpilasleiutajate konkursi 2016 noorim võitja, kuueaastane Aleksander Urbala mõtles välja sellise toreda ja vajaliku asja nagu pudrujahutaja

Mulle ei meeldi kuum puder ja sellega mul tuligi see mõte,” rääkis noor leiutaja saates “Hommik Anuga”.
Pudru jahutamiseks mõeldud propeller valmis jäätisepulkadest. Konkursi tarbeks tuli leiutisest teha ka joonis, mille käigus õppis poiss tunduvalt paremini kirjutama.
Joonise valmimisel oli abiks ka poisi vanaisa.
Aleksander on kindel, et jahutajat annab edukalt kasutada ka supi ja muude kaussi pandavate toitude juures. Juba on ka mitmed sõbrad avaldanud soovi endale sellist pudrujahutajat saada.
Tulevikus soovib poiss õppida teadust ja saada kas teadlaseks või leiutajaks.
https://etv.err.ee/v/uudised/inimesed/9b722b8a-623f-400d-a7ac-3d9854641e22/eesti-parimale-noorele-leiutajale-toi-voidu-pudrujahutaja

 

KASUTATUD ALLIKAD:

https://atlas.postimees.ee/3935509/suur-galerii-emme-jagamise-apist-signaalpoini-vaata-parimaid-lasteleiutisi
http://www.ja.ee/index.php?page=222

 

VAATA LINKE JA INSPIREERU!

Eesti Kunstiakadeemia tudeng Kaspar Kuus aitas gümnasistina käima lükata õpilasfirma Spoony, mis valmistab praegu juba reaalse ettevõttena šokolaadilusikaid:
https://etv.err.ee/v/uudised/inimesed/3c73751a-0e87-4be1-8146-22a4efabf934/opilasfirma-spoony-valmistab-kasitoona-sulavaid-sokolaadisudameid

Järgmisena võttis Kaspar ette idufirma asutamise, mis teeb programmeerimise lihtsaks:
https://geenius.ee/rubriik/nadala-idufirma/cody-teeb-programmeerimise-oppimise-lihtsaks-ning-lobusaks/

6-aastane Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilane Richard Wassenaar sai 2017. aastal noorte leiutajate konkursil parimate hulka üle tee minemise mütsi väljamõtlemise eest:
http://noortehaal.delfi.ee/news/ajaviide/tegusad-eestlased-noored-leiutajad-muudavad-maailma-julgete-motete-abil?id=80410582

10-aastane Jõhvi Põhikooli õpilane Heleene Värimäe sai eelmise aasta kevadisel Bright Mindsi võistlusel eripreemia lindistava kaelakee eest:
http://evkool.ee/uudised/1987
https://www.ttu.ee/projektid/bright-minds-2/programmist-3/ii-hooaeg-2/

Victoria Villigi nimi tutvustamist ei vaja, tema kogemuste kontol on juba hulk erinevaid ettevõtmisi toredate ideedega nii Bright Mindsi konkursil osalemisest kui õpilasfirma tegemisest. Tuntuse saavutas ta aga hoopis oma ülipopulaarse videoblogiga YouTube kanalis, kuuludes nii Eesti esimeste youtuber’ite hulka. Vaata lähemalt siit:
https://www.youtube.com/user/victoriavillig

Kas teadsid, et lusikad võivad ka söödavad olla? Vaata kohe siit, mida Mart Salumäe ja Georg Kaasik loonud on:
https://menu.err.ee/647385/lahustuv-mesi-ja-soodav-lusikas-saastavad-keskkonda

“Ringvaates” olid külas Ethico Foods asutaja Anu Menon ning taimetoitlane Annika Lepp, kes tutvustasid tehisliha, mis proovib jäljendada lihale omast maitset.
https://menu.err.ee/640319/marko-reikop-proovis-tehisliha-voiksin-seda-suua-kull

TTÜ tudengitiimi MoleQl uus leidlik rakendus äratab ellu keemilised elemendid ja reaktsioonid.
http://epl.delfi.ee/news/forte/valk-ja-pauk-telefonis-toovad-keemiatundi-lisaponevust?id=76925604

Vaata ja tutvu Põlvamaa õpilaskohvikute kontseptsiooniga:
http://www.polvamaa.ee/et/ettevotlus/-/asset_publisher/ErjkBsE9JJaH/content/mooste-moisakool-esitas-parima-polvamaa-eduloo

Tartus käivitus eakate nutiring, õpetajateks on viienda klassi lapsed:
https://www.err.ee/580851/tartus-kaivitus-eakate-nutiring-opetajateks-on-viienda-klassi-lapsed

Kolmanda Loomehäki võitis Thank You:
https://menu.err.ee/294114/kolmanda-loomehaki-voitis-thank-you

Teise Loomehäki võitis Music Wall Street eesotsas Uku Suvistega:
https://menu.err.ee/292036/teise-loomehaki-voitis-music-wall-street-eesotsas-uku-suvistega

Eetrisse jõuab Kiviõli rahva ringhäälingu esimene saade:
https://www.err.ee/590415/eetrisse-jouab-kivioli-rahva-ringhaalingu-esimene-saade

Ettevõtlikkuskonkursi Edu ja Tegu auhinnalised kohad:

I koht
II koht
III koht

I, II ja III koht valitakse iga kategooria ja vanuserühma kohta eraldi.
Žürii jätab endale õiguse välja anda ERIAUHINDU näiteks parima meeskonnatöö, kogu Eestit selgelt edendavate tegude, parima uue tulija või noorima meeskonna arvestuses.

 

Auhinnad

Iga vanuserühma I koha omanik saab peaauhinnaks spetsiaalselt võitjatele korraldatud Edu ja Tegu inspiratsioonipäeva põnevas Mektorys koos oma ala tippu kuuluvate ettevõtjatega! See on päev täis uusi ettevõtlusteadmisi, arendavaid kogemusi ja tulevikku avardavaid mõtteid.

Lisauhinnad

  1. Valik tasakaaluliikureid;
  2. valik iPod-muusikamängijaid;
  3. valik kõrvaklappe BEATS On Ear;
  4. valik konkursi Edu ja Tegu asjalikke meeneid.
  5. sTARTUp Day piletid

Kõigi finalistide vahel loositakse välja elektriroller STIGO.

Kui osaled meeskonnaga, siis määrab meeskond enda hulgast esindaja, kes täidab kogu tiimi nimel osalemisvormi ja kellega konkursi korraldajad saavad vajadusel ühendust võtta. Sama meeskonnaga ei saa ühte ja sama ideed mitu korda esitada. Küll aga võib eriti tegus meeskond esitada mitu elluviidud ideed.

Pane tähele, et alla 18aastased peavad esitama vanema nõusolekuvormi selleks, et esitatud töö video või pildimaterjale saaks kasutada konkursi kommunikatsiooniks näiteks sotsiaalmeedias või muudes kanalites. Konkursi korraldajad pöörduvad ise nende meeskondade poole, kelle materjale soovitakse kasutada. Oluline on tööde esitamise osas mõelda ka sellele, et videomaterjalides ja fotodel osalejad oleksid teadlikud, mida tehakse ja ei satuks materjalidesse juhuslikult (näiteks suuremate seltskondade filmimisel).

*************
Konkurss lõppes 14.09.2018.
Finaliste ootame oma töid esitlema novembri alguses 2018. Auhinnagala toimub novembri lõpus.
Küsimused võib saata e-kirja teel aadressile info@ettevõtlusõpe.ee.